Sinir Sıkışması İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Sinir Sıkışması İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinir sıkışması ilaçları; sinir sıkışması öncelikle sinir hücrelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde bulunan kısımların sinire baskı oluşturması ile oluşan bir sağlık sorunudur. Sinir sıkışmaları vücudun çoğu yerinde meydana gelebilir bunlar en çok; el, kol, boyun, bel ve bilek kısımlarında meydana gelir. Oluşan bölgede ciddi anlamda ağrılara sebep olur. Sinir sıkışması en çok hareketli bölgelerde görülür. Bu sorun erken teşhis ile fark edilir ise tedavisi çok kısa sürmektedir. İlerlemiş vakalarda ise uzun bir tedavi sürecine girilir.

Sinir sıkışması ilaçları ise fizik tedavi, doğal yöntemler ve ilaç tedavisi şeklindedir. Yukarıdaki şikâyetlerle doktora gidildiği zaman tedaviye ilk olarak sinir sıkışması ilaçları ile değil fizik tedavi ile başlanılır.

Fizik tedavi sırasında sinir sıkışması olup olmadığı hemen anlaşılır. Bunlar;
  • Sinir ileti çalışması: Sinirlerdeki elektriksel ölçüm sağlanır. Bunun için şikâyet edilen bölüme bazı elektrotlar takılır. Sonra düşük seviye elektrik verilir. Bu işlem canı acıtmaz fakat hastaya sıkıntı verebilir. Sonuca göre iletim bozukları ve sinir iletim hızı belirlenir.
  • Elektromiyografi: bu işlemde kaslardaki elektrik deşarjı ölçülür. Önce ince iğneye benzeyen elektrotlar kasların çevresine yerleştirilir. Sonra kaslar hareket ettirilir. Sonuca göre sinir sıkışıklığı ve durumu hakkında bilgi edinilir.
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Vücuttaki hem sert hem de yumuşak dokunun görüntülenmesi hakkında bilgi verir. Bunun için radyo frekansı kullanılır. Sinir sıkışması tanısında çok tercih edilir. Bu yöntem özellikle bağ dokuların ve kıkırdakların hakkında bilgi verir.
Tedavinin en önemli noktası kişinin ağrıyan yerini zorlamamasıdır. Tedavi sürecinde bedeni dinlendirme, bedeni zorlayacak özellikle ağrıyan bölgenin baskıya uğrayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Mecbur kalınan hareketlerde ise sinir sıkışması ilaçları ile özel olarak üretilmiş bandajlar ile sarılarak hareket kabiliyetine sınırlandırma getirilir.

Sinirlerin gevşemesi ve rahatlaması için sinir sıkışması ilaçları ise doktor kontrolünde kullanılır. Özellikle analzejikler ve kortkosteroid enjeksiyonlar en sık kullanılan sinir sıkışması ilaçlarıdır. Bu ilaçlar düzenli tüketildiği taktirde ve dinlenildiği zaman sinir sıkışmasını ortadan kaldırır. Fakat sinirlerini aşırı derecede zorlayanlar da ise sinir sıkışması ilaçları tedaviye cevap vermez cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrasında ameliyata bağlı çeşitli şişlikler ve sinirde sıkışma devam edebilir. Fakat ilk aydan sonra ağrılarda ve şişlikler de önemli azalma olmaya başlayıp yok olur. Hastalar ameliyat öncesi beklentilerini tam olarak doktoruna belirtirse sonuç her iki taraf için doğru olur. Ameliyat sonrasında, fizik tedaviye gidilmesi zarar gören bölgenin güçlenmesi ve esnekliğini tekrar kazanması için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni