Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kas Sıkışması, Sistemli düzenli bir şekilde çalışan insan bedeni bazı durumlarda aksaklıklar yaşayabilir. Bu aksaklıkların yaşanmasında ise birtakım sorunlar mevcuttur. Ahenkli ve düzenli bir biçimde çalışan beden birdenbire en ufak bir aksaklık karşısında dahi zorlanması mümkündür. Bu durumlardan birisi de kaslarda yaşanan sorunlardır. Özellikle Kas Sıkışması rahatsızlığı hastayı olumsuz derecede etkileyen rahatsızlık türüdür. Kas Sıkışması problemi çok kolay bir şekilde anlaşılması mümkün olmayan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu sebepten ötürü vücudumuzda gelen bu probleme karşı önlem almak ve farkında olmak oldukça önemli bir husustur. Kas Sıkışması soruna karşı alınacak önlemler sayesinde bu sorunu çözmek mümkündür. Bunun için de erken tanının yapılması gerekir.

Kas Sıkışması Belirtileri ve Neden Olur?

Kolay bir şekilde tespit edilmesi zor olan hastalıkların başında gelen kas sıkışmasına karşı çok dikkatli olmamız gerekir. Özellikle bu sıkışmalar ile meydana gelen ağrıları önemseyerek hafife almamız önemli bir husustur. Çünkü bu sıkışmaların kendiliğinden geçmesi ya da kaybolması mümkün değildir. Kas Sıkışması rahatsızlığına karşı önlem alınması gerekir.

Kas Sıkışması bedenen herhangi bir organında meydana gelen şişkinlikler olup bedenin normal görünümünden farklı olarak kaslarda görülen olumsuz bir durumdur. Bu meydana gelen şişlikleri normal karşılamamak gerekir. Zira bu hastalık beraberinde kasların şişmesi ise birlikte ödem birikmesi ya da kas düğümlenmesi gibi olumsuz sorunların yaşanmasına da neden olmaktadır.

Kaslarına darbe alan bir bireyin ya da kaslarını aşırı derecede zorlayan kimseler için kas içinde meydana gelen toksinlerin çoğalması, uzun süre boyunca kullanılıp zorlanması ya da üzerine yatılması neticesinde Kas Sıkışması sorunu meydana gelmektedir. Bu durum kasların içinde yer alan kanın akış hızını yavaşlattığı için kısa süreli de olma sıkışma meydana gelir. Bu durumu engellemek adına birtakım egzersizlerin yapılması şarttır.

Kas sıkışmalarının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Herhangi bir ağrı söz konusu değil iken birdenbire gelişen ya da tam tersi yavaş bir şekilde kas sıkışması meydana gelebilir. Bu durumu temel nedeni ise kasların içerisinde bulunan damar yapılarının tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Kanın Pıhtılaşması ve Kas Sıkışması Sorunu

Kan, damar yolu içerisinde sıvı bir şekilde dolaşmasına devam ettiği sürece, herhangi bir yaralanma ya da kesik neticesinde dışarı çıktığında pıhtılaşmanın yaşanması söz konusudur. Damar yolunda meydana gelen kanın pıhtılaşması durumu kanda yer alan protein miktarına bağlıdır. Bu dengenin sağlanması ise uzun süreli hareketsiz olma, şişmanlık, felç ve gebelik gibi hastalıkların neticesinde gerçekleşmektedir. Bu sebeplerden ötürü toplardamarların içerisinde yer alan kanın pıhtılaşma durumu çok daha rahat bir şekilde gerçekleşir. Pıhtılaşmış olan kan damar tıkanmalarına neden olur. Arkadan gelecek olan kan geçecek kadar yeteri alan bulamaması sebebi ile damar içerisinde birikmesi söz konusudur. Bu birikme ise beraberinde Kas Sıkışması rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.

Kaş Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz damar yolu tıkanıklığının yaşanması ile ortaya çıkan Kas Sıkışması sorununa karşı kan sulandırıcı birtakım ilaçların kullanılması halinde tedavi edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra eğer hastalık ilaç ile tedavi edilemeyecek bir düzeye ulaşmış ise cerrahi müdahalenin uygulanması şarttır. Genellikle bu rahatsızlık yaşlı bireylerde kendini göstermektedir. Genç kimselerde ise böyle bir rahatsızlığın yaşanması ancak genetik etkenlerden kaynaklı olarak görülmesi mümkündür.

Kas Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi